Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 - Polska Grupa Wspierania Innowacyjności Sp. z o.o.

Polityka prywatności

Regulamin

NEWSLETTER

Wielokrotny wybór

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych

 

Zapisz mnie
Zapisz mnie
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

SOCIAL MEDIA

PGWI

SZKOLENIA

USŁUGI

Opublikowano projekt przepisów rozszerzających system ulg podatkowych na innowacje
Jakie ulgi są dostępne dla przedsiębiorców obecnie?

Już od 2016 r. dostępny jest dla przedsiębiorców główny instrument wsparcia finansowego działalności badawczo-rozwojowej, w postaci ulgi B+R, w ramach której firmy mogą zaoszczędzić 19% kosztów rozwoju produktów i usług. Ulga cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć wciąż stosunkowo niewielki odsetek uprawnionych podmiotów korzysta z tego rozwiązania - był to niewątpliwie jeden z czynników, które zachęciły ustawodawcę do dalszych zmian.
Od 2019 r., firmy komercjalizujące prace B+R, mogą również zastosować preferencyjną stawkę CIT (5%), w zakresie dochodów dotyczących chronionych prawem własności intelektualnej (w tym program komputerowy).

 

Jakie rozwiązania wejdą od nowego roku?

Zmiany niewątpliwie ucieszą innowatorów oraz ich portfele. Wśród najważniejszych rozwiązań należy wymienić:
●    Dwukrotnie zwiększona ulga B+R w zakresie kosztów osobowych (wszystkie podmioty mogą zaoszczędzić aż 38% wynagrodzeń kadry B+R);
●    Wsparcie dla firm, generujących niski dochód lub straty - możliwość wykorzystania ulgi B+R do zmniejszenia zaliczek na PIT dla kadry B+R;
●  Ulga na prototypy - dodatkowe odliczenie (30% wydatków) od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej (w tym nominalne koszty inwestycji w nowe maszyny, materiały) oraz wprowadzenia nowych produktów na rynek (koszty uzyskania zezwoleń itp.);
●    Ulga na robotyzację - dodatkowe odliczenie (50%) kosztów związanych z nabyciem i wdrożeniem robotów przemysłowych;
●    Symultaniczna ulga B+R i IP BOX - możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania IP BOX (stawka 5%), poprzez ulgę B+R.
Projekt ustawy można znaleźć pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349409/katalog/12805432#12805432


Jakie działania powinni Państwo podjąć?

Jeśli przedsiębiorstwo samodzielnie rozwija nowe produkty / usługi / procesy / technologie i nie korzysta z ulg podatkowych, warto zweryfikować możliwość wdrożenia już dostępnych instrumentów.
W ramach ulgi B+R, mają Państwo potencjalną możliwość uzyskania zwrotu nadpłaty podatku od 2016 r. włącznie, a także zmniejszenia zobowiązania podatkowego przy najbliższym rozliczeniu rocznym. Jeśli Spółka komercjalizuje prace B+R, powinna zweryfikować dodatkowo możliwość skorzystania z IP BOX. 
Zachęcamy również do dodatkowej analizy, w jaki sposób mogą Państwo optymalnie korzystać ze złożonego ekosystemu ulg na innowacje, które dostępne będą od 2022 r., a następnie do odpowiedniego przygotowania się w celu bezpiecznego i efektywnego wdrożenia nowych instrumentów podatkowych.
Oferujemy zarówno kompleksowe wsparcie przy wdrożeniu nowych instrumentów, jak i wstępne analizy oraz usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.


W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu:
ulgi@pgwi.pl
503 177 561

Nowości w ulgach B+R i IP BOX

01 września 2021