Opublikowano projekt przepisów rozszerzających system ulg podatkowych na innowacje
Jakie ulgi są dostępne dla przedsiębiorców obecnie?
Już od 2016 r. dostępny jest dla przedsiębiorców główny instrument wsparcia finansowego działalności badawczo-rozwojowej, w postaci ulgi B+R, w ramach której firmy mogą zaoszczędzić 19% kosztów rozwoju produktów i usług. Ulga cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć wciąż stosunkowo niewielki odsetek uprawnionych podmiotów korzysta z tego rozwiązania - był to niewątpliwie jeden z czynników, które zachęciły ustawodawcę do dalszych zmian.
Od 2019 r., firmy komercjalizujące prace B+R, mogą również zastosować preferencyjną stawkę CIT (5%), w zakresie dochodów dotyczących chronionych prawem własności intelektualnej (w tym program komputerowy).
Jakie rozwiązania wejdą od nowego roku?
Zmiany niewątpliwie ucieszą innowatorów oraz ich portfele. Wśród najważniejszych rozwiązań należy wymienić:
Dwukrotnie zwiększona ulga B+R w zakresie kosztów osobowych (wszystkie podmioty mogą zaoszczędzić aż 38% wynagrodzeń kadry B+R);
Wsparcie dla firm, generujących niski dochód lub straty - możliwość wykorzystania ulgi B+R do zmniejszenia zaliczek na PIT dla kadry B+R;
Ulga na prototypy - dodatkowe odliczenie (30% wydatków) od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej (w tym nominalne koszty inwestycji w nowe maszyny, materiały) oraz wprowadzenia nowych produktów na rynek (koszty uzyskania zezwoleń itp.);
Ulga na robotyzację - dodatkowe odliczenie (50%) kosztów związanych z nabyciem i wdrożeniem robotów przemysłowych;
Symultaniczna ulga B+R i IP BOX - możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania IP BOX (stawka 5%), poprzez ulgę B+R.
Projekt ustawy można znaleźć pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349409/katalog/12805432#12805432
Jakie działania powinni Państwo podjąć?
Jeśli przedsiębiorstwo samodzielnie rozwija nowe produkty/usługi/procesy/technologie i nie korzysta z ulg podatkowych, warto zweryfikować możliwość wdrożenia już dostępnych instrumentów.
W ramach ulgi B+R, mają Państwo potencjalną możliwość uzyskania zwrotu nadpłaty podatku od 2016 r. włącznie, a także zmniejszenia zobowiązania podatkowego przy najbliższym rozliczeniu rocznym. Jeśli Spółka komercjalizuje prace B+R, powinna zweryfikować dodatkowo możliwość skorzystania z IP BOX.
Zachęcamy również do dodatkowej analizy, w jaki sposób mogą Państwo optymalnie korzystać ze złożonego ekosystemu ulg na innowacje, które dostępne będą od 2022 r., a następnie do odpowiedniego przygotowania się w celu bezpiecznego i efektywnego wdrożenia nowych instrumentów podatkowych.
Oferujemy zarówno kompleksowe wsparcie przy wdrożeniu nowych instrumentów, jak i wstępne analizy oraz usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu:
E-mail: ulgi@pgwi.pl
Telefon: +48 503 177 561
Umów się na spotkanie online albo rozmowę telefoniczną: Zarezerwuj spotkanie/rozmowę.
Przeczytaj pozostałe artykuły:
Polski Ład - atrakcyjne ulgi podatkowe na innowacje już od początku 2022 r.
Komisja Europejska uruchomiła pierwsze konkursy w programie Horyzont Europa
Zapoznaj się z obszarami wsparcia PGWI:
Polska Grupa Wspierania Innowacyjności Sp. z o. o.
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 503 177 561
kontakt@pgwi.pl
KRS: 0000558652
NIP: 5223029463
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 - Polska Grupa Wspierania Innowacyjności Sp. z o.o.